Tekstura bambusa

Bambus jest dziś szeroko rozpowszechnionym materiałem w wielu branżach. Od drobnych tekstyliów, poprzez meble bambusowe, podłogi i budownictwo. Chociaż w Europie moda na bambusowe aranżacje panuje zaledwie od kilku, kilkunastu lat, w krajach azjatyckich roślina ta od wieków spełniała funkcję, jaką u nas pełni drewno pochodzenia drzewnego. Właściwościami im nie ustępuje, przy czym rośnie szybciej i pochłania zdecydowanie większą ilość dwutlenku węgla. Przy dzisiejszym podejściu i filozofii zrównoważonego rozwoju, jest to czynnik kluczowy w eko-społeczeństwie.

Bambus – co to jest?

Trawa, drzewo czy krzew? Bambus to popularna nazwa roślin z rodziny wiechlinowatych, inaczej traw. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt rodzajów, które zwyczajowo nazywa się bambusami. Różnią się rozmiarami, kształtem łodyg oraz właściwościami.

Zastosowanie bambusa:

  • materiał budowlany, meblarski i stolarski
  • wyrób wędzisk,
  • ogrodzenia,
  • parkiety,
  • wyrób łuków i fletów,
  • w przemyśle spożywczym jada się zarówno pędy, jak i  nasiona, z których powstaje chleb.

Łodyga bambusa przypomina rurę, której ściana zazwyczaj ma grubość około 1 cm. Charakteryzuje się regularnymi przedziałami(kolanka wzrostu). Zewnętrzna część łodygi jest najtwardsza, a im bliżej środka – parametr ten maleje. Bambusy, w przeciwieństwie do drzew nie przyrastają na grubość. Niektóre jego gatunki potrafią osiągnąć 30 cm dziennego przyrostu. W ciągu 2 – 3 miesięcy daje to nawet 30 m!

Bambus - las

Dlaczego bambus?

Bambus z ekologicznych plantacji ścinany jest co około 5 lat, w przypadku dużego zapotrzebowania można to robić szybciej. Otrzymuje się wtedy surowiec jaśniejszy, który ciemnieje podczas obróbki termicznej. Rośnie szybciej niż europejskie drzewa, a jego właściwości pozwalają na wykorzystanie go jako godnej alternatywy. Poza aspektem ekologicznym warto wziąć pod uwagę jego parametry, czyli dużą wytrzymałość i wspomniany wcześniej szybki przyrost. Przy czym jako materiał egzotyczny jest stosunkowo tani, biorąc pod uwagę inne surowce sprowadzane z krajów azjatyckich.

I tak od lat na rynku dostępne są meble bambusowe takie jak szafki, komody, krzesła i maty. W kuchni znajdziemy bambusowe miseczki, deski do krojenia czy talerze. A wszystko to przy bardzo przyjaznej gładkiej teksturze obrobionego już materiału.

Bambus - komodaOgrodzenie bambusowe

Jak rośnie bambus? Jak przycinać i gdzie sadzić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz…  także w polskich ogrodach. Już dziś na krajowym rynku dostępne są gatunki zdolne przeżyć w naszym klimacie. Z pewnością jest to niezwykły element architektury ogrodowej. Połączenie odrobiny egzotyki z lokalnie znaną roślinnością jest widokiem, który z pewnością zapada w pamięć.