Podłoga, ściany, meble, okna, a najlepiej cała zewnętrza elewacja i taras z drewna — przesada? Niekoniecznie. Nic dziwnego, że niemal wszyscy tak chętnie sięgają po ten materiał — czasem nawet pomijając wyższą cenę i dłuższy czas oczekiwania. Jeżeli szukasz alternatywy, którą zastosujesz mniejszym nakładem pracy i środków to mamy coś dla Ciebie.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego drewno cieszy się stałą popularnością,
  • jak urządzić „drewniane” wnętrza bez drewna
  • czy rzeczywiście nic nie jest w stanie go zastąpić?

Drewno — skąd ta popularność?

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, sprecyzujmy, dla nas jako branży meblarskiej drewno to przede wszystkim sposób na stylowe wnętrze. Są jednak inne perspektywy i branże (np. budownictwo), gdzie nasza moc dekoracyjna nie sięga, dlatego ograniczymy się do tego, co istotne na naszym podwórku 🙂

Usłojenie drzewa

Wilgotność powietrza, opady deszczu, kierunek i siła wiatru – to jedne z dziesiątek czynników wpływających na powstanie wyjątkowego usłojenia drzew. Tak wyjątkowego, jak odcisk palca.

Przyczyny popularności drewna

Powrót do natury

W dobie ekologicznych upraw, żywności z pierwszej ręki i troski o otaczające nas środowisko trudno nie zwrócić uwagi na ten właśnie aspekt. Powszechne przekonanie, że to, co z natury powstaje, jest zazwyczaj lepiej przystosowane do panujących w lokalnym środowisku warunków, niż najlepsze tworzywo sztuczne. Te ostatnie, mimo coraz lepszej jakości wydają się nie dorównywać naturalnym surowcom. Czy jest w tym sens? Odpowiedź nie jest taka prosta, dlatego wymigamy się od odpowiedzi.

Na zdrowie!

Jako materiał naturalny drewno nie powinno powodować uczuleń, dlatego chętniej sięgamy np. po łóżka drewniane, z którymi jesteśmy w kontakcie przez około 1/3 doby. Drewno w stanie surowym jest rzadko spotykane, jednak wystarczy odpowiednia impregnacja (bezzapachowa), zminimalizować możliwość pojawienia się dyskomfortu.

Luksus jest w cenie

Wykonanie trwałych mebli czy okien drewnianych wymaga surowców z najwyższej jakości. Im wyższa cena, tym skuteczniejsza wcześniejsza obróbka. Jedną ze skuteczniejszych metod poprawy wytrzymałości drewna jest wieloletnie jego leżakowanie na dnie jeziora, ale zazwyczaj wystarczą bardziej konwencjonalne metody. Zatopione przez setki lat w rzekach lub torfowiskach dęby przybierają czarną barwę. Czarny dąb, polski heban – już wiesz, jak nazywa się prawdziwy drewniany skarb osiągający wysoką wartość na rynku.

Torfowisko

To właśnie na dnie takich torfowisk można odnaleźć czarny dąb, tak wartościowy dla branży meblarskiej.

Ciepło w atrakcyjnym wydaniu

Dotknij stalowej ramy łóżka w środku nocy — natychmiastowe rozbudzenie gwarantowane. W przypadku drewna temperatura ta nie jest aż tak odczuwana. Dodatkowe drewno ma w sobie to coś, co sprawia, że sam jego widok ociepla otoczenie. Magia. Naturalne odcienie działają na nasze oczy jak lampa halogenowa dzieląca się ciepłym światłem, czasem wystarczy tylko na nią spojrzeć, by poczuć się lepiej.

Odrobina retro

Drewniane radia, krzesła o powierzchni dotkniętej nie jedną dekadą i stary kredens z domu Twojej babci. Kojarzysz ten klimat? Na pewno! Kolejna wskazówka, dlaczego drewno jest tak wartościowym surowcem.

Podsumowaniem może być jedno słowo: wielofunkcyjność.

2 sposoby na „drewniane” wnętrze bez drewna

Fototapeta, drewno

Fototapeta z deseniem drewna to jeden z szybszych sposobów na “drewnianą” aranżację. W naszej ofercie znajdziesz je zarówno w naturalnych odcieniach, jak i barwionych z zachowaniem widocznego usłojenia w kontrastach odpowiadających naturalnym.

 

Fotoparawan, drewno

Fotoparawany to połączenie klasycznego produktu z nowoczesnym, wysokiej jakości nadrukiem. Ten rodzaj dekoracji umożliwia zmianę miejsca położenia, gdy postawisz na zmianę. Sprawdzają się w szczególności w restauracjach i kawiarniach, gdzie stosowane są najczęściej jako tymczasowa ścianka działowa między stolikami.

Zarówno fototapety i fotoparawany są prostsze do montażu niż panele drewniane. Dodatkowo są znacznie lżejsze, co może mieć znaczenie podczas urządzania wnętrza o cieńszych ściankach działowych.

Alternatywa dla drewna — kto skorzysta?

  • osoby, które nie przepadają za specyficznym zapachem drewna — naturalnego lub poddanego procesom impregnacyjnym,
  • właściciele przestronnych lokali, których powierzchnia lub inne czynniki uniemożliwiają stosowanie drewnianych konstrukcji,
  • każdy, kto zna siebie i wie, że częsta zmiana wystroju powinna być łatwa i mało kosztowna.

Powodów rezygnacji z naturalnego drewna jako materiału aranżacyjnego może być wiele. Nie musisz jednak rezygnować z jego naturalnych walorów dekoracyjnych — zobacz, jakie to proste!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *