Sosna

W poprzednim wpisie opowiedzieliśmy trochę o materiałach drewnopochodnych w postaci płyt wiórowych, pilśniowych i OSB. Wspomnieliśmy również o ich cechach charakterystycznych, zaletach, a także wadach. Jeżeli nie udało Ci się tam trafić, sprawdź koniecznie: Drewno, czy materiał drewnopochodny?

Natomiast z tego wpisu dowiesz się:

 • czym różnią się płyty LDF, MDF i HDF,

 • gdzie i dlaczego są stosowane,

 • do czego najczęściej używa się płyt paździerzowych

 • co się dzieje z niewłaściwie zabezpieczonym drewnem, bądź jego pochodnymi.

Płyta MDF

Medium Density Fibreboard, czyli płyta pilśniowa średniej gęstości, będąca jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji mebli. Stosowana także jako kasetony, ościeżnice, ozdobne panele ścienne, listwy przypodłogowe, itd.). Idealna do dowolnego komponowania, tworzenia zagięć, frezowania i skręcania. Przy takiej elastyczności nic dziwnego, że znaczna część mebli w naszych domach wykonano z płyty MDF.

Zalety:

 • nie ma tendencji do podziału – właściwości takie same we wszystkich kierunkach,

 • doskonałe podłoże pod folie 3D, papiery dekoracyjne melaminowane i folie,

 • łatwa do wykończenia np. farbą,

 • jej elastyczność pozwala na formowanie różnych kształtów, np. zaokrągleń,

 • możliwość frezowania,

 • możliwość dopasowania dodatków do pożądanych właściwości.

Wady:

 • szybkie tępienie ostrza podczas obróbki,

 • w przypadku niskiej jakości materiału jest podatna na puchnięcie,

 • ze względu na szybkie wchłanianie wody malowanie farbami lateksowymi jest znacznie utrudnione,

 • krawędzie chłoną lakier w różnej ilości przez co płyta wymaga gruntowania powierzchni poprzecznych,

 • znaczna kurczliwość w środowisku o niskiej wilgotności.

 Przykład wykorzystania płyty MDF

Płyta LDF

Low Density Fibreboard – czyli płyta produkowana z włókien drzewnych. Podstawową różnicą między płytami LDF a MDF jest gęstość włókien. Właśnie ta cecha sprawia, że płyty tego rodzaju rzadko stosowane w meblarstwie. Najczęściej spotykane w formie paneli ściennych.

Płyta HDF

Powstała z włókien drzewnych o dużej twardości i podwyższonej gęstości. Zazwyczaj stosowana do produkcji paneli podłogowych, może być także wykorzystywana do powlekania laminatami, okleinami naturalnymi o papierami żywicznymi. Potocznie nazywane plecówki, czyli plecy mebli, są również wykonywane z tego rodzaju płyt. W postaci surowej płyty HDF mają zastosowanie podobne do płyt MDF.

Płyta paździerzowa

Wykonana z paździerzy (zdrewniałych części łodyg roślin włóknistych) lnu i konopi, które spaja się przy pomocy kleju pod ciśnieniem. Mogą być szlifowane(jedno lub dwustronnie), nieszlifowane i o uszlachetnionej powierzchni(np. laminowanej). Stosowana w przemyśle meblarskim, a także jako materiał konstrukcyjny do izolacji akustycznej stropów. Należy je przechowywać wyłącznie jedna na drugiej tej samej wielkości. W pozycji pionowej łatwo ulegają odkształceniom.

Ze względu na właściwości i zakres stosowania należą do tej samej grupy wraz z płytami wiórowymi.

Drewno bez impregnacji?

Pomysł dość szalony, zwłaszcza że klimat w naszym kraju potrafi dać się we znaki wszelkim konstrukcjom drewnianym. Oto kilka przykładów źle zabezpieczonego drewna lub materiałów drewnopochodnych, które zostały wykorzystane na zewnątrz.

Płyta OSB – kilka lat na świeżym powietrzu, by uzyskać taki efekt. Staje się krucha, a poszczególne wióry odklejają się warstwowo.

Płyta OSB - skutki braku zabezpieczenia

Drewno dębowe – wyjątkowo trwałe i jak na lata użytkowania nie prezentuje się źle. Jednak i ono ulega stopniowej degradacji. Mogą ją powodować grzyby, także wewnątrz pomieszczeń o słabej wentylacji i dużej wilgotności.

Degradacja drewna dębowego

Drewno dębowe impregnowane – ten sam czas i te same warunki, stosowane dwa różne impregnaty.

Drewno dębowe impregnowane

Drewno impregnowane

Różnorodność stosowanych materiałów do wyrobu mebli pozwala, by mogły one służyć nam długie lata. Bez względu na kształt, rozmiar, miejsce oraz warunki użytkowania. Meble wykonane z materiałów drewnopochodnych można łączyć używając żywic, klejów, ciśnienia oraz wysokiej temperatury. To właśnie te czynniki determinują, jaka właściwość będzie dominująca, a co za tym idzie – gdzie produkt wykonany z danego materiału będzie mógł być wykorzystany.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *