Fototapeta-do-salonu

Salon to reprezentacyjne miejsce w każdym domu. To tam przyjmujesz gości, omawiasz ważne sprawy i spędzasz czas z rodziną. O ile ekstrawaganckie pomysły w pokoju dziecięcym, młodzieżowym, a nawet w Twojej sypialni są jak najbardziej na miejscu, to w przypadku salonu warto zachować pewną równowagę. Fototapety do salonu muszą przyciągać spojrzenia gości i zapewniać harmonię kolorów w całym pomieszczeniu. Podkreślać przejrzystość salonu lub wręcz przeciwnie, nadać mu ostrzejszego charakteru. Dziś, na (foto) tapetę bierzemy desenie. Jeżeli chcesz wiedzieć, na jakie wzory warto stawiać, sprawdź wcześniejszy artykuł: Desenie – kiedy warto stosować.

Fototapeta do salonu – wyróżnij się, naturalnie!

Gdzieś w powietrzu wisi taki pogląd, że to, co naturalne nie potrzebuje specjalnych dekoracji. Zgadzamy się z nim, mimo że w asortymencie mamy naturę wzbogaconą elementami futurystycznymi – istny naturalny miszmasz 🙂

Stawiając na fototapetę z motywem pojawiającym się naturalnie, nie musisz ograniczać się jedynie do zdjęć zrobionych elementom nietkniętym przez ludzką rękę, jak kamienna plaża czy białe kamyczki. Warto skierować uwagę w stronę elementów wykonanych z naturalnych surowców poddanych częściowej obróbce. Takie motywy to między innymi:

  • tekstura betonu,
  • kamienne ściany,
  • mozaika cegieł,
  • drewniana ściana,
  • pale drewna,
  • i wiele innych.

Fototapeta do salonu – jaki kolor wybrać?

Wcześniej wspomnieliśmy o możliwości rozświetlenia wnętrza, bądź wyostrzenia jego charakteru. Jeżeli nie wiesz, jaki kolor fototapety będzie pasował do stylu Twojego salonu, możesz wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Kolor i deseń wybierz pod kątem całego mieszkania. Szczególnie pod uwagę weź pomieszczenia przechodnie. Ciemny odcień czerwieni w korytarzu, prowadzącym do salonu może być cenną wskazówką, by wykorzystać motyw czerwonej cegły. Połącz te kolory z odcieniami beżu i szarości, by całość prezentowała się nieskazitelnie – czysto i nowocześnie. Takie połączenie możesz wykorzystać także w innych pomieszczeniach, np. w sypialni.

Aranżacja sypialni

Aby osiągnąć dobry efekt, upewnij się, że górna część fototapety zaczyna się od fugi. Dzięki temu efekt będzie prezentował się tak, jak faktyczna dekoracja z cegieł.

Elewacja zewnętrzna to dodatkowa wskazówka, którą możesz się kierować. Sprawdzi się w szczególności wtedy, gdy jako materiał elewacyjny wykorzystasz drewno lub wspomnianą wcześniej cegłę. O ile przy zewnętrznym wykończeniom warto poświęcić wiele uwagi, o tyle wewnątrz możesz oszczędzić sobie zachodu. Fototapeta do salonu z motywem drewnianych desek – z wszystkimi niedoskonałościami naturalnego drewna – sprawdzi się jako uzupełnienie aranżacji.

Fototapeta do salonu

Sęki i nieregularności tekstury nadają fototapecie wygląd prawdziwego drewna.

Wielkość powierzchni ma znaczenie

Salony w stylu minimalistycznym to przede wszystkim duża przestrzeń. Bez dodatkowych dekoracji, licznych obrazów czy skomplikowanego układu przestrzennego. Mają być przejrzyste i funkcjonalne. W takich pomieszczeniach warto więc ograniczyć miejsce na fototapetę, która przykuje uwagę intensywnym kolorem czy skomplikowanymi wzorami. Trzymaj się znanej zasady: mniej znaczy więcej.

Jeżeli jednak chcesz znaleźć odpowiedni deseń, który wykorzystasz na całej powierzchni ściany, wybierz wzór możliwie najbardziej jednolity, pokrewny kolorom salonu – betonowa ściana, biała cegła do pomieszczeń jasnych i lite drewno do miejsc w ciemniejszych barwach.


Zasada 2/3

Polega na zapełnieniu powierzchni ściany jedynie w 2/3 i pozostawienie paska 1/3 ściany od sufitu. Sprawdza się to zarówno w przypadku deseni o intensywnych, jak i stonowanych barwach.


Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń na montaż fototapety? Przedstawia to grafika poniżej.

Fototapeta do salonu - jak stosować

Oznaczone na zielono pola, to przykłady montażu fototapet stanowiące alternatywę dla pokrycia fototapetą całej ściany.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *