Paleta-kolorów

Zdarzyło Ci się, że wchodząc do salonu u znajomych, czułeś się obco i najchętniej zmieniłbyś miejsce nawet kosztem wygodnego fotela? A może podobna sytuacja ma miejsce w Twoim własnym domu? Przytłoczenie, zniechęcenie czy dyskomfort to tylko wrażenia, które mogą mieć swoje źródło w wielu miejscach. Dziś skupimy się na tym, co możesz zmienić bez większego trudu, by odczuć wyraźną poprawę samopoczucia. Pod jednym warunkiem – jej źródłem są kolory aranżacji wnętrza Twojego domu.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są barwy i kolory
  • czym jest teoria kolorów
  • jak kolory wpływają na Twoje samopoczucie

Kolor, barwa i coś pomiędzy

Chociaż w języku polskim kolor i barwa stosowane są jako synonimy, to w niektórych dziedzinach oznaczają dwie różne rzeczy. W poligrafii stosowanie tego typu rozróżnienia pozwala, między innymi, uniknąć nieporozumień wynikających z subiektywnych wrażeń różnych odbiorców. I tak kolor jest tu konkretnym wrażeniem wzrokowym, barwa zaś to sam efekt widzenia np. po nałożeniu na płótno farby o danym kolorze.

Należy pamiętać, że gdy widzimy kolor, jest to nasze subiektywne wrażenie, które różni odbiorcy mogą definiować na różne sposoby. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku próby określenia jednej nazwy dla konkretnej barwy(np. czy malinowy to róż, a wrzos to fiolet?). Dlatego też kolory aranżacji dla jednych mogą być odczuwane jako bardziej lub mniej intensywne.

Kolory aranżacji - niebieski

Teoria koloru a zachowanie człowieka

Od wielu wieków mówi się o znaczeniu konkretnych kolorów i ich symbolice. Przykładowo, w średniowieczu zieleń uznawana za kolor pechowy i ściągający złe moce. Mimo, iż nam kolor ten kojarzy się z nadzieją, życiem i harmonią. Znaczenia zmieniały się na przestrzeni wieków, jednak dziś, dzięki licznym badaniom przeprowadzanym na całym świecie możemy z pewnością powiedzieć, że kolory mają znaczenie. Nie tylko symboliczne. Oto kilka z nich:

Czerwień – działa pobudzająco, jednak po dłuższym przebywaniu w pomieszczeniach o tym kolorze poczujesz zmęczenie i rozdrażnienie. Intensywna czerwień jest często stosowana w restauracjach, aby pobudzić nasze zmysły i zachęcić do próbowania kolejnych potraw.

Niebieski – przeciwnie do czerwieni, ogranicza chęć zjadania kolejnych kalorii, dlatego jeżeli chcesz schudnąć – pomaluj kuchnię i jadalnię na niebiesko! Przy okazji odstraszysz niektóre owady, którym kolor ten nieszczególnie przypada do gustu. Gdy potrzebujesz miejsca, w którym będziesz mógł wyciszyć nerwy lub spokojnie porozmawiać – kolor nieba będzie nieocenionym dodatkiem.

Zieleń – przyjazny kolor, który rozluźnia i wprowadza przyjemną atmosferę. Kojarzy się przede wszystkim z naturą, dzięki czemu pozwala skutecznie się odprężyć.

Pomarańczowy – dodaje wnętrzu radości i optymizmu, poprawia samopoczucie i motywuje do działania. Jednak podobnie jak w przypadku czerwieni, nadmiar tego kolory po pewnym czasie zaczyna męczyć.

Żółty – rozjaśni mieszkanie i pomoże zachować koncentrację. Ułatwia podejmowanie decyzji i opracowanie nowych pomysłów. Niestety, jest też kolorem za którym chętnie podążają niektóre owady.

Fioletowy – sprzyja rozwiązywaniu zadań wymagających kreatywności, dzięki czemu zalecany jest jako kolor pokoju dziecięcego.

System ostrzegawczy zwierząt

Kolory aranżacji – ostrzeżenie czy zaproszenie?

Wiele zwierząt w swoim naturalnym środowisku opracowało specyficzne sposoby radzenia sobie z groźniejszymi drapieżnikami. Niektóre stawiają na kamuflaż, co świadczy o ich mało walecznej naturze, inne zaś zupełnie odwrotnie – pozwalają się zauważyć. Intensywne nasycone barwy szybko rzucają się w oczy i ułatwiają wypatrzenie ofiary. Jednak z jakiegoś powodu znaczna część drapieżników trzyma się z daleka o pstrokatych ofiar. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: poważnie traktują ostrzeżenie. Jaskrawe kolory to znak informujący: “Uważaj, jestem niebezpieczny – mam silny jad i mogę zrobić ci krzywdę”.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w Twoim domu. Krzykliwe aranżacje przyciągają wzrok, jednak na dłuższą metę stają się zbyt męczące i sprzyjają pogorszeniu samopoczucia. Nie ma gotowego wzorca aranżacji idealnej pod względem rozplanowania kolorów. Jak zawsze królować powinien rozsądek i umiar.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *