Projekt-domu

Parawan pokojowy – dekoracja czy coś więcej? Czy jego zastosowanie ogranicza się jedynie do odświeżenia wnętrza bądź nadania mu odrobinę orientalnego charakteru? Niekoniecznie. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem parawanu, sprawdź jego inne zastosowania, które zebraliśmy w jednym miejscu.

Parawan pokojowy – uwzględnij już na etapie projektu

Prostym zastosowanie parawanu jest użycie go do podziału pomieszczenia. Dobrze, ale co może to oznaczać w praktyce? Załóżmy, że projekt Twojego mieszkania zakłada bezpośrednie wejście do salonu połączonego z kuchnią i jadalnią. Ma to oczywiście swoje zalety. Natomiast w przypadku niespodziewanych wizyt podczas rodzinnych obiadów lub imprez ze znajomymi, może okazać się co najmniej krępujące. A może zwyczajnie miałeś cięższy dzień i bałagan w mieszkaniu jest tego najlepszym dowodem 🙂

Poniższe grafiki przedstawiają proste rozwiązanie problemu brakującej ścianki działowej.Projekt pomieszczenia

Parawan dekoracyjny w prosty sposób rozwiązuje ten problem. Taka ścianka jest prosta do ustawienia, a w razie możliwości łatwo złożyć parawan, by zyskać więcej miejsca.

Projekt pomieszczenia

Zalety tego rozwiązania:

 • łatwe w realizacji,
 • oszczędność,
 • nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych jak malowanie,
 • stabilność,
 • wystarczy kilka sekund, by złożyć parawan.

Parawan – jak zwiększyć stabilność?

Możliwości jest kilka. Zacznijmy od momentu wyboru konkretnego modelu.

Oparcie w wielu punktach

Model pierwszy: parawan z punktami oparcia na całej długości skrzydeł

Parawan, oparcie punktowe

Model drugi: parawan z punktami oparcia na nóżkach

Model pierwszy sprawdzi się jako element dekoracji wymagający częstego przenoszenia. Oparcie w wielu punktach zapewni maksymalną stabilność na niemal każdym rodzaju powierzchni: płytkach, panelach PCV, betonowej posadzce pokrytej wykładziną lub panelach drewnianych. Nierówność powierzchni nie powinny znacząco wpłynąć na stabilność parawanów — bez względu na ilość skrzydeł. Z tego powodu parawany z oparciem wzdłuż całej długości skrzydeł sprawdzą się w:

 • restauracjach,
 • kawiarniach,
 • biurach,
 • salach konferencyjnych,
 • pomieszczeniach przechodnich (korytarze),
 • pomieszczeniach wielkopowierzchniowych,
 • domu.

Drugi model posiadający nóżki przeznaczony jest głównie do użytku na powierzchniach prostych, bez nierówności podłoża. Z powodu zamontowanych nóżek, punkty oparcia powinny znajdować się na tym samym poziomie. W przypadku np. podłogi wykonanej z płytek lub mozaiki, nóżki mogą znaleźć się na ich styku, czyli bezpośrednio na fugach. To z koli uniemożliwi stabilne ich ustawienie. Zaletą tego typu parawanów jest łatwiejsze utrzymanie przestrzeni pod nimi w czystości. Wszelkie zanieczyszczenia usuniesz przy pomocy odkurzacza, bez konieczności przestawiania parawanu. Sprawdzą się one w:

 • domu, na równych powierzchniach (panele, laminaty, wykładziny),
 • restauracjach i lokalach gastronomicznych o stałym układzie przestrzennym,
 • biurach,
 • salonach kosmetycznych i fryzjerskich, gdzie utrzymanie czystości jest kluczowe.

Dodatkowe akcesoria stabilizujące

Aby zwiększyć stabilność parawanu, możesz zastosować dodatkowe akcesoria takie jak stojaki lub uchwyty ścienne. Pierwsze przeznaczone są do stosowania szczególnie w przypadku parawanów bez nóżek. Wystarczy dokręcić parawan śrubami zewnętrzną część skrzydeł. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się do parawanów dwu- lub trzyskrzydłowych w warunkach małego ruchu powietrza. Ponieważ parawany bez nóżek zazwyczaj posiadają wypełnienie pełne, intensywne podmuchy wiatru (np. przeciąg) mogą uszkodzić ramę.

Drugim rozwiązaniem są uchwyty ścienne. Umożliwiają one wygodne przymocowanie produktu do ściany, a dzięki przymocowanym zawiasom możesz bez trudu zmienić sposób ustawiania parawanu. Taki sposób stabilizowania parawanu ma dodatkową zaletę — możesz go łatwo złożyć przy samej ścianie. Sprawdzi się w omawianym wcześniej przypadku ruchomej “ścianki działowej”.

Te dwa proste sposoby umożliwią Ci zwiększenie stabilności parawanu, bez względu na model czy rodzaj powierzchni, na której będą ustawione. Jeżeli szukasz inspiracji, sprawdź ofertę dostępną na stronie naszego dystrybutora!

2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *