Czarne półki, różowa kanapa, białe biurko i… kompletny brak pomysłu na coś nowego. Nie chodzi o super stylowe wnętrze z antykami i luksusową sofą otoczoną przez domową bibliotekę ciągnącą się metrami wzdłuż ścian (uff, długie zdanie :)). Chodzi po prostu o “to coś”. I w tym możemy Ci pomóc.

Nie jesteś mistrzem aranżacji? Nie szkodzi, nie każdy musi być. Na pewno jesteś mistrzem w swoim fachu i dlatego nie daj się zwariować — nie musisz znać wszystkich trendów, by stworzyć niepowtarzalny klimat w swoim mieszkaniu. Już sam fakt, że tworzysz je sam lub ze swoją rodziną jest tym, co wyróżni styl Twojego wnętrza. Przygotowane przez nas proste wskazówki pomogą Ci wybrać meble i wyposażenie bez obaw o efekt.

Kolory w Twoim wnętrzu

Nie, nie we wnętrzu Twojego domu tylko w Twoim wnętrzu. Skomplikowane? Mogliśmy ująć to prościej: nie rób niczego, co Twemu sercu niemiłe 🙂

Ok, a teraz poważnie. Wniosek jest prosty — nigdy nie stosuj kolorów i deseni, których zwyczajnie nie lubisz. Może wydawać się, że jest to dość oczywiste, ale gdy przychodzi do urządzania domu — kolorystyczna hulaj dusza. A później… rozczarowanie, bo przecież nie o to chodziło. Więcej o kolorach znajdziesz w jednym z wcześniejszych wpisów: Kolory aranżacji — czyli o tym, dlaczego jesteś zmęczony lub Desenie — kiedy warto stosować.

Kolorowy chaos

Jak uniknąć takiego zakończenia? Oto kilka wskazówek:

1. Kolorowy miszmasz barwy stanowią świetny dodatek (niebieskie zasłony, żółte wazony, zielone półki ścienne) i do tego ogranicz ich rolę. W przypadku mebli i ścian zaufaj kolorom bardziej uniwersalnym, jak biel, brąz czy odcienie naturalnego drewna. Dzięki temu nie narazisz się na frustrację spowodowaną przytłaczającą kolorystyką.

2. Monochromatyczna szarość — czyli spoglądając na czarno-białe zdjęcie. Na zdjęciach wyglądają elegancko, ale pomyśl o codziennym przebywaniu w tak smutnym miejscu. Jeżeli decydujesz się na wystrój monochromatyczny, stosuj kolory nieco żywsze — odcienie odcienie beżu, brązu lub naturalnego drewna.

3. Kontrast kluczem do sukcesu — jeżeli nie jesteś fanem monochromatycznych pomieszczeń, stosuj dodatki mocno kontrastujących z meblami i kolorem ścian. Brąz z beżem, czerń z bielą i czerwienią, biel z niebieskim lub różem. Takie połączenia są sprawdzonym sposobem na udaną aranżację.

Zestaw mebli — bez kantów!

Wymiana mebli może być stresującym zadaniem. Po pierwsze, musisz je wybrać, po drugie zamówić, a po trzecie złożyć. Oczekiwanie na dowóz może trwać nawet kilka tygodni, bo często są one produkowane na indywidualne zamówienie klienta. Kiedy już paczki szczęśliwie w całości zostaną dostarczone do Twojego mieszkania, pozostaje demontaż mebli, które wciąż znajdują się w Twoim domu. Wróćmy jednak do początku — wybierz zestaw mebli.

Wskazówki na dobry początek:

  • wybieraj uniwersalne odcienie — takie, które bez trudu znajdziesz u kilku producentów,
  • kanty lub bez kantów — na samym początku zdecyduj, czy jakiekolwiek zdobienia wchodzą w grę, jak ma wyglądać krawędź i łączenia. Ostre kanty lub delikatne — wybierz jedno rozwiązanie,
  • połysk czy mat? -unikaj samodzielnych kompozycji różnych tekstur i deseni,
  • mniej, znaczy więcej! – przecież wiesz, że to nie meble tworzą unikalny charakter wnętrza, ale jego mieszkańcy. Zamiast na siłę tworzyć coś wyjątkowego, postaw na minimalizm i dopiero na etapie drobnych dekoracji, dodaj coś od siebie.

Czy to retro?

Zbieranina to nie retro!

Retro półki, retro obraz, fototapeta do salonu, retro radio i w ogóle to wszędzie retro lub vintage. Nie, to tak nie działa. Styl retro to połączenie pewnych charakterystycznych dla danego okresu wartości. To dobrze wykonana wizytówka Twojego domu, bo już na pierwszy rzut oka widać jego osobowość. Retro to nie zbieranina przypadkowych przedmiotów (każdy z innej bajki), lecz odzwierciedlenie rzeczywistej pasji. Skoro nie słuchasz płyt winylowych, po co Ci gramofon? 🙂

Zestaw mebli na miarę możliwości

Nie musisz być w tym dobry, nie musisz mieć za sobą lat doświadczenia ani tysięcy przewertowanych stron. Nie musisz znać historii i pochodzenia stylów. Jesteś dobry w czymś innym — nie bój się tego pokazać, a aranżacje wnętrza? Przecież mają się podobać przede wszystkim Tobie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *